Problemy z polskimi znakami w SharePoint 2013

Jesteśmy już po kilku wdrożeniach SharePointa 2013 u naszych polskich klientów, po których nasuwają się już pierwsze wnioski dotyczące tego środowiska. Przede wszystkim odbiór systemu jest bardzo dobry. Duży wpływ na to mają zamiany w interfejsie jak i funkcje takie jak Office Web Apps 2013, które w końcu biznesowi się przydają. Użytkownikom system po prostu się podoba 😉 Wydanie to mimo tego, że jest stosunkowo świeże nie zawiera również błędów uniemożliwiających pracę, przez co odbiór aplikacji jest całościowo bardzo dobry.

Nie oznacza to jednak, że wydanie to nie zawiera drobnych błędów. Jednym z nich jest obsługa polskich znaków.

litery

Na szczęście w SharePoint 2013 znany dotychczas błąd “łoś” nie występuje. Obsługa polskich znaków dotyka nas z innej strony, a mianowicie w adresach witryn/stron/bibliotek. Oczywiście również wcześniej używanie w adresach zawartości SharePointa polskich znaków nie było zalecane. Nie mniej SharePoint całkiem skutecznie radził sobie z ich maskowaniem, dzięki czemu potencjalne problemy występowały sporadycznie.

W SharePoincie 2013, który wykorzystuje już .NET Freamworka w wersji 4.5 niestety uznaje maskowane znaki specjalne poprzez ciąg zawierający “%” za niebezpieczne. Powoduje to pewne niedogodności. Poniżej przedstawiam zaobserwowane problemy wraz z ich obejściami:

Problem z edycją stron

Objawy: Problem objawia się niewłaściwym zachowaniem strony po dokonaniu zapisu. Strona zwraca biały ekran bez możliwości dokonania dalszych czynności. Konieczne jest twarde odświeżenie strony.

Przyczyna: Domyślne strony witryn SharePoint mają określoną nazwę: “Strona główna.aspx”. Jest to w tym wypadku bardziej niż nietrafiona decyzja …

Obejście problemu: Zmiana adresu strony na “Stronaglowna.aspx”. Niestety na dziś dzień mamy tylko takie obejście problemu.

Problem z funkcją Zaloguj jako inny użytkownik

Objawy: Problem objawia się wyświetleniem komunikatu o błędzie przy próbie przelogowania. Szczegóły błędu:

[HttpException (0x80004005): A potentially dangerous Request.Path value was detected from the client (%).]

Przyczyna: Problem występuje w sytuacji wywołania funkcji przeloguj z adresu zawierającego polskie znaki lub inne znaki wymagające maskowania (np. spacja).

Obejście problemu: Częściowym obejściem problemu jest dodanie w webconfigu witryny  dodatkowej wartości:

<httpRuntime requestValidationMode=”2.0″ requestPathInvalidCharacters=”” />

Umożliwia to jednokrotne przelogowanie bez wystąpienia błędu. Ponowna próba niestety kończy się błędem.

12 thoughts on “Problemy z polskimi znakami w SharePoint 2013”

 1. Witam,
  a czy mieliście problem taki :
  – po instalacji pakietu językowego PL do SharePoint Foudation 2013 Preview i po ustawieniu alternatywnego języka PL, na niektórych stronach witryny rozwala sie formatowanie i w tle witryny sa jakieś krzaki, po wyłączeniu PL krzaki znikają. Czy ktoś miał taką sytuację, mogę podesłać screena jak to wygląda. proszę po pomoc.
  Pozdrawiam
  Łukasz

 2. SharePoint Foudation 2013 nie preview już chyba jest płatny bo chce klucz licencyjny przy instalacji.

 3. Racja 2010 szło bez żadnego klucza, ale przy 2013 przy instalacji wywaliło mi “wpisz klucz licencyjny” no nic pobiorę z tego co ty mi dałeś choć wydawało mi się że tez, z oficjalnej strony pobrałem.

  PS: robiliście może kiedyś migracje z WSS 3.0 na któregokolwiek z Foundation? Albo widzieliście jakieś materiały w tym temacie ?

 4. Dzięki 🙂
  Czy ja dobrze widzę, że SPF 2013 nie ma możliwości pobrania ( dodania) grup z AD przy nadawaniu uprawnień? Tylko można pojedynczo dodawać użytkowników? WSS 3.0 widział grupy z AD a w 2013 nie.

 5. Dzięki Szymon za pomoc ale –
  potrzebuje kolejnej pomocy 😉
  Po zainstalowaniu Foundation 2013 wszystko ładnie poszło, potem paczka językowa, poszła, ponownie poszedł wizard konfiguracyjny. wchodzę do Administracji Centralnej ->zarządzanie aplikacjami sieci Web w celu utworzenia nowej a tam na szaro nie moge utworzyć nowej aplikacji sieci Web, mam uprawnienia Full, tak więc to odpada, co mogłem zrobić źle?
  Łukasz

 6. Zmiana adresu strony na „Stronaglowna.aspx”, jak tego dokonać ?, nie do końca rozumiem, przecież nazwę generuje sharepoint.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *