Tani SharePoint

SharePoint staje się coraz popularniejszą platformą intranetową/aplikacyjną w Polsce. Zapewne wiele firm zainteresowała się możliwością wdrożenia tej aplikacji. Niestety często w takiej sytuacji pojawia się problem z brakiem budżetu na zakup nowego systemu. Co w takim razie można zrobić by wdrożyć SharePointa możliwie tanio?
cash

Jak tanio wdrożyć SharePointa?

Możliwe jest wdrożenie usługi SharePoint bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Jedyny warunek to posiadanie infrastruktury Windows Server w firmie. Jeśli  nasza firma pracuje już na systemach Windows Server wraz usługą katalogową Active Directory, to w ramach tej licencji możemy uruchomić pełnoprawną usługę SharePoint.

W ramach już posiadanej licencji możemy uruchomić usługę SharePoint Foundation 2013 z dostępem dla pracowników firmy oraz współpracowników zewnętrznych! Co więcej udostępnienie tego rozwiązania naszym partnerom możliwe jest za darmo.

Jak zaprojektować środowisko pod takie wdrożenie?

Musimy posiadać serwer Windows Server 2008 R2 / Windows Server 2012 z usługą Active Directory. Pracownicy muszą posiadać licencje dostępowe CAL dla Windows Server.

Takie wdrożenie wymaga od nas użycia SQL Server 2008 R2/2012 w wersji Express. Platforma ta jest darmowa i nie wymaga dodatkowych opłat licencyjnych.

W celu zabezpieczenia się przed ograniczeniami dotyczącymi maksymalnego rozmiaru bazy danych wynoszącego 10GB konieczne jest uruchomienie usługi Remote Blob Storage/Filestream. Rozwiązanie to pozwoli nam wyciągnąć z bazy wszystkie pliki powyżej 100KB, co sprawia że praktyce zabezpiecza nas przed przekroczeniem limitu rozmiaru bazy danych.

Efektem końcowym jest wdrożenie najnowszej wersji SharePointa 2013 w wersji Foundation bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów licencyjnych.

Krótkie podsumowanie

Należy pamiętać, że celem takiego projektu infrastruktury jest maksymalne ograniczenie kosztów. Niesie to niestety ze sobą pewne ograniczenia. W praktyce zaproponowana architektura wdrożenia sprawdza się w firmie do 70-100 aktywnie działających pracowników oraz dla pewnej skali danych jakie chcemy gromadzić w intranecie.

Co jednak ważniejsze zaproponowana koncepcja pozwala na ewentualną migrację na wyższą wersję SQLa jak i SharePointa w wersji Server. Jeśli więc nasza organizacja lub potrzeby mocno się rozrosną, mamy możliwość rozbudowania środowiska.

Co jeśli nie mamy własnej infrastruktury?

Na koniec dwa zdania dla firm, które po prostu nie posiadają własnej infrastruktury serwerowej. Co wtedy? Osobiście zachęcałbym do skorzystania z Office’a 365. Nie jest to niestety darmowe rozwiązanie nie mniej w mojej ocenie najbardziej korzystne pod względem “hostowanych” usług SharePoint. Co więcej Office 365 można przetestować za darmo przez 30 dni.

One thought on “Tani SharePoint”

  1. Dla zwiększenia efektywności takiego rozwiązania (wdrożenia SharePoint Foundation), można zainstalować platformę, która wykorzysta i rozszerzy jego możliwości. Przykładem może być WEBCON BPS. Wciąż przy relatywnie niskich kosztach możemy uzyskać wydajność i możliwości niejednokrotnie przewyższające standardową funkcjonalność SP. Inwestycja tego typu zazwyczaj szybko się zwraca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *