Analiza rozmiaru witryn w SharePoincie 2010

W oczekiwaniu na publiczny dostęp do SharePointa 2013 duża część użytkowników wersji 2010 zaczyna planować migrację obecnego środowiska do nowej platformy. Jednym z elementów, które przy tej okazji zawsze zalecam jest inwentaryzacja istniejących witryn SharePointa. Przy okazji migrowania danych całego systemu warto zweryfikować dlaczego dane witryny SharePointa ważą aż tyle gigabajtów. Przeprowadzenie takiej analizy może pozwolić na odchudzenie środowiska z archiwalnych, zbędnych danych. W dalszej część artykułu pokaże wam jak znaleźć miejsca, które sprawiają, że nasz SharePoint puchnie.
stats

Przy okazji migracji z wersji 2007 do 2010 polecałem wam Sharepoint Space Monitor narzędzie, które pozwalało wygenerować czytelne raporty dotyczące miejsca jakie zajmują poszczególne elementy. Rozwiązanie to niestety działa jedynie na MOSSie 2007 przez co przy okazji SharePointa 2010 musimy posłużyć się czymś innym.

Na szczęście Microsoft wyszedł naprzeciw urzytkowników i pozwala na poziomie zbioru witryn weryfikować, gdzie mamy zgromadzone największe ilości danych.

Chcąc to zweryfikować na poziomie zbioru witryn wybieramy Akcje witryny oraz Ustawienia witryny. Następnie w sekcji Administracja zbiorem witryn wybieramy jakże sugestywnie nazwaną opcję Metryki magazynowania.

metryki

Naszym oczom przedstawiony zostanie poniżej zaprezentowany raport. Co więcej wchodząc na poszczególne elementy, w łatwy sposób jesteśmy w stanie się doklikać do elementów odpowiadających za dany rozmiar.

raport

Co ważne funkcjonalność dostępna jest jest dla SharePoint Foundation 2010 oraz SharePoint Server 2010.

3 thoughts on “Analiza rozmiaru witryn w SharePoincie 2010”

  1. czasem przydaje się odpalenie na serwerze farmy polecenia w ps:

    Get-SPSite -Limit ALL | select url, @{label=”Size in MB”;Expression={$_.usage.storage/1MB}} | Sort-Object -Descending -Property “Size in MB” | Format-Table –AutoSize

    pokazuje wszystkie kolekcje i ich objętość,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *