Business Process Suite – wprowadzenie

Na łamach bloga SharePointBlog.pl rozpoczynamy cykl wpisów poświęconych rozwiązaniu Business Process Suite, którego producentem jest firma WEBCON Sp. z.o.o. W ramach tej serii wpisów  postaram się wam przybliżyć nieco ten produkt oraz elementy, dzięki którym uważam go za bardzo dobrą platformę do budowania obiegów dokumentów/informacji w oparciu o usługi SharePoint. Mam nadzieję, że informacje, które wam przekażę pozwolą wam wyrobić sobie, chociaż cząstkowe zdanie na temat tego produktu. Każdy, bowiem Administrator SharePoint prędzej czy później stanie przed projektem “Obiegi Dokumentów w naszej firmie”.

Krótkie wprowadzenie

Podejmując tematykę BPSa na moim blogu  chciałbym wyjaśnić skąd czerpie wiedzę dotycząca tego produktu.  Czytelnicy mojego bloga oraz osoby, które miały okazję odwiedzić stronę “O autorze” lub mój profil na GoldenLine dobrze wiedzą, że pracowałem przy tym produkcie na samym początku jego powstawania jako administrator i konsultant. Dwa lata spędzone przy wdrożeniach tego systemu obiegu dokumentów pozwoliły mi na dość szczegółowe poznanie tego produktu  i  pozostawiło na mnie na tyle dobre wrażenie, że po zakończeniu pracy w WEBCONie nie rozstałem się z tym rozwiązaniem.

Aktualnie prowadząc własną firmę  rozwiązanie  BPS zostało przeze mnie wdrożone w Optimal Germany w Niemczech, którą to firmę szeroko wspieramy w aspekcie środowiska SharePoint, jako platformy aplikacyjnej. Wybór padł właśnie na produkt WEBCONa  ze względu na funkcjonalność i możliwości, jakie oferuje. Projekt wykorzystania Business Process Suite w firmie Optimal trwa już blisko rok i jest sukcesywnie rozszerzany o kolejne obiegi dokumentów. Mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że wybór, jaki w tym wypadku został dokonany był w 100% słuszny.

Pojawia się, zatem pytanie dlaczego podjąłem się tej tematyki? Uważam, że profesjonalne i klarowne  podejście do tego typu artykułów jest bardzo ważne dla mnie, jako osoby zajmującej  się  tą tematyką   Nie jestem bowiem fanboyem żadnej firmy czy rozwiązania. Do projektów, jakie prowadzę podchodzę pragmatycznie i zależy mi przede wszystkim na tym by się powiodły, a klient był zadowolony.  W kontekście projektów związanych z obiegiem dokumentów BPS po prostu się sprawdza.

Dwa słowa o firmie WEBCON

Jak już zaznaczyłem wcześniej cykl artykułów poświęconych Business Process Suite zostanie przygotowany przy współpracy z firmą WEBCON, która jest autorem oraz nieprzerwanie od 4 lat rozwija ten produkt. Jest to krakowska firma, która wyrosła z dostarczania rozwiązań SharePoint: tworzenia webpartów, rozszerzeń oraz prowadzenie wdrożeń tej usługi. Obecnie WEBCON jest przede wszystkim dostawcą rozwiązania BPS – swojego flagowego produktu, który wspólnie chcemy wam przybliżyć.

Więcej o firmie przeczytacie na stronie www.webcon.pl

WEBCON Business Process Suite

Jeśli nigdy wcześniej nie spotkaliście się z BPSem to już po powyższym wstępie domyślacie się, że jest to system umożliwiający tworzenie obiegów dokumentów/workflow/przepływów pracy. Autorzy rozwiązania określają je, jako:

WEBCON Business Process Suite jest kompleksowym rozwiązaniem dla platformy Microsoft SharePoint, które pozwala skutecznie zarządzać dokumentami i procesami biznesowymi przedsiębiorstwa.
BPS jest systemem rozszerzającym funkcjonalność SharePoint o zaawansowane możliwości związane z obiegami dokumentów.  Co ważne BPS rozszerza funkcjonalność SharePoint odchodząc od modelu obiegów, jakie w SharePoincie zaimplementowała firma Microsoft na rzecz własnego silnika, logiki jak i funkcjonalności z nimi związanymi. Dla osób specjalizujących się w SharePointowych przepływach pracy może być to duży minus. Nie mniej każda osoba, która zna ograniczenia, problemy wydajnościowe i inne przypadłości, jakie można w nich spotkać wie, że wcale nie koniecznie jest to zła droga. Taka architektura sprawia, że budowanie zaawansowanych obiegów dokumentów staje się po pierwsze łatwiejsze niż przy pomocy SharePoint Designera, a po drugie w większości przypadków wykonalne bez pisania linijki kodu.

Elementy, jakie wyróżniają go na tle obiegów typowo SharePointowych to:

 • obiegi dynamiczna a nie sekwencyjne – logika obiegów opiera się o kroki i operacje do nich przypisane z możliwością dowolnego przechodzenia między nimi
 • dynamiczne formularze – coś, czego brakuje mi bardzo w SharePointcie  – możliwość kilkoma kliknięciami stworzenia formularza dla każdego kroku z osobna. Możliwość zdefiniowania atrybutów do odczytu czy też nie wyświetlania danego atrybutu.
 • connectory SQL, ORACLE, SharePoint i AD – integracja z listą na dowolnej witrynie lub też dowolną bazą danych. Wykonanie tego typu integracji wymaga nakładu 5 minut pracy
 • predefiniowane akcje – znacznie bardziej rozbudowany zestaw akcji oraz operacji wykonywanych na danym elemencie
 • silnik wyszukiwania – pełno tekstowe wyszukiwanie elemntów oraz załączonych dokumentów
 • obsługa kodów kreskowych – rozpoznawanie dokumentów oraz automatyczne przypinanie ich skanów do elementów obiegu poprzez naklejki zawierające kod kreskowy
 • obsługa zastępstw – typowo nie techniczna funkcjonalność umożliwiająca podczas nieobecności automatyczne przypisanie do zadań do zastępy
 • model security – znacznie bardziej rozbudowane możliwości automatycznego zarządzania uprawnieniami

Produkt ten mimo tego, że posiada autonomiczne mechanizmy workflowe jest w pełni zintegrowany z SharePoint. Interfejs aplikacji budowany jest oparciu o WebParty, a ich wygląd jest zgodny z motywem jak i elementami graficznymi SharePointa. Wszelkie formularze, raporty oraz widoki użytkownika są dzięki temu bardziej user friendly. Wykorzystując również dostępne webparty możemy niemal dowolnie przygotowywać witryny jak i raporty dla użytkowników.

Jednym z komponentów Business Process Suite jest aplikacja Designer Studio. Jest to odpowiednik SharePoint Designera, umożliwia konfigurację systemu oraz zarządzanie już stworzonymi obiegami. Wszystkie prace związane z budowaniem jak rozwojem obiegów dokumentów wykonuje się właśnie w tym narzędziu. Przykład tworzenia obiegu dokumentów za pomocą graficznego designera możecie zobaczyć poniżej.

Poza powyższymi elementami WEBCON Business Process Suite posiada również szeroki zakres usług dodatkowych rozszerzających jego możliwości. Są to:

 • BarCode Framework -obsługa drukarek i czytników kodów kreskowych
 • OCR Framework – silnik OCRujący dokumenty
 • OCR faktury – algorytm uniwersalny do automatycznego rozpoznawania pól na fakturach w języku polskim
 • Advanced Analytics Framework – hurtownia danych
 • SDK – SDK do pisania rozszerzeń do BPSa

Podsumowanie

Jak widzicie BPS przedstawia się, jako kombajn workflowy i bez zbędnej przesady powiem, że można go tak traktować. Przedstawienie jego możliwości to Baaardzo duży temat, dlatego też w kolejnych wpisach mu poświęconych przedstawię wam kluczowe jego  elementy. Zależy mi szczególnie  byście mogli zobaczyć, dlaczego i kiedy warto decydować się na tego typu rozwiązanie oraz czym dokładnie różni się od mechanizmów czysto SharePointowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *