Rozwiązanie problemu HTTP 401.1

Rozwiązanie problemu HTTP 401.1 – Unauthorized: Logon Failed po polsku HTTP 401.1 Brak autoryzacji: Logowanie nieudane  powinno się odbywać podczas każdego wdrożenia SharePoint. Osobiście byłem w pełni przekonany, że wiedza dotycząca obsługi tego przypadku jest powszechna. Niestety życie pokazuje, że jest nieco inaczej. Warto więc wiedzieć, że bez zaimplementowania poprawek podanych w pełnej treści wpisu możecie natrafić na: niemożność otworzenia witryny SharePoint z serwera (jeśli będzie pod adresem innym niż nazwa serwera) czy też problemów z usługą Search Service, która wysypie się podczas indeksowania zawartości. Kto więc nie wyłączał opcji DisableLoopBackCheck na serwerze SharePoint musi koniecznie przeczytać całą poradę.

Kiedy błąd występuje?

Komunikat o treści  HTTP 401.1 – Unauthorized: Logon Failed po polsku HTTP 401.1 Brak autoryzacji: Logowanie nieudane pojawia się w oknie przeglądarki uruchomionej na serwerze z systemem Windows Sever 2003 SP1 i nowszym. Błąd występuje podczas próby zalogowania do strony SharePoint uruchomionej na adresie (host header) innym niż nazwa serwera, np. http://intranet na serwerze VSPSSRV.

Usunięcie problemu

Wydawało mi się, że w poprzednim artykule opisałem tą kwestię. Niestety tylko o niej wspomniałem przez co zapewne wielu czytelników nigdy nie miało okazji się z tym tematem zapoznać.

Chcąc rozwiązać problem logowania na witrynę SharePoint wprost z serwera należy dodać wpis w rejestrze systemowym (regedit.exe).

  1. Otwieramy ścieżkę w rejestrze: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa
  2. Tworzymy nowy rekord DWORD o nazwie DisableLoopBackCheck
  3. Definiujemy wartość rekordu na 1
  4. Restartujemy serwer

Dla osób ceniących wygodę można również pobrać paczkę FixIt, która automatycznie wykonuje powyższą czynność.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *