Business Connectivity Service – ograniczenia

Z dużym opóźnieniem, ale wracam do zapowiedzianego cyklu poświęconego usłudze Business Connectivity Service. Skoro już zarysowałem całkiem spore możliwości jakie daje ta funkcjonalność dziś pozwolę sobie do tego obrazu dodać łyżkę dziegciu. Mimo prostoty w obsłudze, braku konieczności programowania oraz integracji z SharePointem usługa ta nie jest pozbawiona wad i ograniczeń. Jeśli więc planujesz budowanie projektu w oparciu o Business Connectivity Service najpierw zapoznaj się z przygotowanym zestawieniem.

Czego nie da się zrobić / Co nie działa

Poniżej prezentuję listę ograniczeń jakie mają listy zewnętrzne (extrenal list) korzystające podłączonych systemów trzecich:

Kluczowe ograniczenia

Najbardziej odczuwalne braki funkcjonalności na listach zewnętrznych:

 • Brak przepływów pracy – niestety nie ma możliwości uruchomienia obiegu informacji na elemencie listy zewnętrznej. Funkcjonalność workflow’ów nie jest dostępna.
 • Brak wersjonowania – nie ma możliwości uruchomienia historii zmian elementu
 • Brak widoku arkusza danych – brak możliwości wygodnego edytowania elementów w wygodny sposób
 • Brak edytowania w tekście (inline editing) – brak możliwości edytowania elementów bez otwierania formularza elementu
 • Brak uprawnień na poziomie elementu – jedno z bardziej przykrych ograniczeń. Nie mamy możliwości ograniczyć widoku do “nie wszystkich” rekordów bazy, do której się łączymy. Jedyne obejście to łączenie się za pomocą web serwisu, który obsłuży to w jakiś sposób (programowanie)
 • Brak eksportu do Excela – nie ma możliwości wyeksportowania listy do pliku Excel
 • Trudności przy łączeniu relacji między tabelami – istnieje możliwość połączenia tabel relacjami i odwzorować to po stronie SharePointa jest to jednak bardzo nie wygodne oraz nie ma możliwości prezentowania ich inaczej niż po ID – co finalnie nie jest czytelne
 • Dostępne kolumny w liście zewnętrznej – A raczej brak kolumn: osoba grupa, obliczeniowa, wiele linii tekstu, wyboru, odnośnik. Dostępne są: tesktowa, liczbowa, daty, picker – relacje z innymi listami zewnętrznymi.
Pozostałe ograniczenia
Poza powyższym nie ma możliwości wykonać:
 • Brak wsparcia dla Information Management Policies – brak wsparcia dla kodów kreskowych
 • Brak ocen gwiazdkowych – funkcjonalność niewspierana
 • Brak RSSa
 • Brak walidacji – nie ma możliwości ustawienia reguł walidujących
 • Brak załączników – brak możliwości dodawania załączników do listy zewnętrznej

Podsumowanie

Dlaczego poświęcam cały wpis na opisanie braków i ograniczeń jakie posiada lista zewnętrzna utworzona za pomocą Business Connectivity Services? Piszę o tym, gdyż warto znać prawdziwą charakterystykę tego rozwiązania. W wersji pudełkowej usługa ta pozwala w mojej ocenie na prostą integrację systemu zewnętrznego z SharePoint 2010.
Rozwiązanie to świetnie spisuje się jako usługa dostarczająca słownik do listy (kolumna zewnętrzna), np. lista kontrahentów z systemu ERP. Kolejne zastosowanie warte uwagi to prost udostępnienie jakiegoś widoku w procesie dla pracowników – widok oczekujących faktur w systemie lub transportów na dzień dzisiejszy. W tego typu przykładach BCS spisuje się świetnie.
Jeśli jednak planujecie budować duże rozwiązanie i chcielibyście użyć BCSa jako mechanizmu integracyjnego to przejrzyjcie powyższą listę i zastanówcie się czy jest to dla was wystarczające. Może okazać się, że użycie BCSa tak komplikuje pewne sytuacje, że łatwiej jest oprogramować dostęp do systemu trzeciego z poziomu kodu .net niż obchodzić ograniczenia BCSa za pomocą oprogramowywanych dodatków. Moje doświadczenie pokazuje, że brak możliwości stworzenia spersonalizowanych raportów (brak możliwości implementacji uprawnień na poziomie elementu czy też widoków filtrowanych w oparciu o kolumnę typu osoba grupa) sprawia, że niestety usługa ta nie pozwoli zbudować dużego i funkcjonalnego rozwiązania.

Własne doświadczenia.

Dlaczego (jeden raz) zdecydowałem się wykorzystać BCS w systemie informatycznym zbudowanym o platformę SharePoint? Aby było łatwiej i przyjemniej. Niestety się nie udało i skończyło na połowicznym wykorzystaniu. Stąd też powstał pomysł na powyższy wpis. Gdybym znał ograniczenia tej usługi wczejśniej ocenił bym ją po prostu inaczej. Proszę was również, abyście nie zniechęcajcie się do tego rozwiązania. Pamiętajcie o jego ograniczeniach.

2 thoughts on “Business Connectivity Service – ograniczenia”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *