Nadchodzi nowy Social SharePoint?

W dniu wczorajszym przez media przewinęła się informacja o zakupieniu przez Microsoft firmy Yammer, której hasłem jest The Enterprise Social network. Firma ta nie jest szerzej znana polskim użytkownikom, jednak na zachodzie oferowany system do budowania platform społecznościowych w przedsiębiorstwach zyskał już ponad 5 mln użytkowników. W sieci pojawiło się wiele artykułów analizujących tą transakcję nie mniej w większości z nich brakowało informacji o przesłankach jakie skłoniły firmę z Redmond do takiej inwestycji. W dniu dzisiejszym piszę o tym na blogu poświęconym technologii SharePoint, gdyż wciągnięcie do swoich szeregów firmy Yammer przez Microsoft może mieć spore znaczenie dla kolejnych edycji SharePointa.

Przedstawiciele Microsoftu wyjaśnili w komunikacie, że dotychczasowe prac nad flagowym produktem Yammer’a będą kontynuowane jednak zespół ten ma skupić nad rozwojem usług społecznościowych w takich produktach Microsoftu jak:

  • Microsoft SharePoint
  • Office 365
  • Microsoft Dynamics
  • Skype
Dla użytkowników platformy SharePoint może to oznaczać pojawienie się w końcu ciekawych usług i funkcjonalności wykorzystujących realne zaangażowanie użytkowników do budowania baz biznesowych danych. Każdy kto używał SharePoint Server 2010 wie, że jego usługi “Social” są dosyć szumnie określane jako pozwalające zbudować portal społecznościowy.
Zaprezentowana infografika pokazuje skalę popularności rozwiązań Yammer w przedsiębiorstwach, które zdecydowały się skorzystać z oferowanego przez nich oprogramowania. W Polsce trend budowania korporacyjnych systemów społecznościowych nie jest chyba tak mocno widoczny jak na zachodzie. Nie mniej potencjału jaki oferuje nie sposób nie dostrzegać.
Wszystko wskazuje, że po firmie FAST, która 3 lata temu rozszerzyła portfolio możliwości SharePoint’a przyszła kolej na Yammer’a. Mam nadzieję, że ta fuzja będzie równie korzystna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *