Business Connectivity Service – wprowadzenie

database

Rozpoczynamy cykl kilku artykułów przybliżających możliwości wykorzystania usługi Business Connectivity Service w SharePoint 2010, następcy Business Data Catalog z SharePointa 2007. Na samym początku postaram się nieco przybliżyć samą usługę oraz możliwości jej zastosowania. Usługa jest mocno zmieniona i usprawniona, dlatego też warto ją lepiej poznać

Podstawowe informacje

Usługa Business Connectivity Service pozwala nam zintegrować usługę SharePoint z innymi systemami informatycznymi firmy.  Funkcjonalność ta jest dostępna dla każdej wersji SharePoint 2010:

 • SharePoint Foundation 2010
 • SharePoint Server 2010.
Dlatego też decydując się na dowolną wersję najnowszej edycji SharePoitna możemy korzystać z dobrodziejstw usługi BCS.

Proces generowania integracji między środowiskami odbywa się z wykorzystaniem darmowego SharePoint Designera 2010, jest stosunkowo prosty i nie wymaga żadnych prac programistycznych. Umożliwia to dosłownie każdemu technicznemu użytkownikowi SharePoint’a przygotować dostęp do zewnętrznych danych.

Usługa BCS pozwala z pudełka komunikować się z danymi systemu zewnętrznym poprzez:

 • bazę Microsoft SQL
 • serwis WCF
 • kod .Net
Ze swojego doświadczenia dodam, że integracja z bazą danych jest bardzo prosta, nie mniej pozostałe warianty z ocenia zaprzyjaźnionych programistów .Net nie są dla nich zbyt intuicyjne.
BCS umożliwia uwierzytelnianie w systemie zewnętrznym poprzez:
 • dedykowane konto SQL
 • konto puli web aplikacji
 • konto zalogowanego użytkownika

Co daje wykorzystanie BCS?

Przygotowanie komunikacji z danymi systemu zewnętrznemu pozwala na:
 • Dodanie Extrenal Column – dodatkowej kolumny zawierającej dane z systemu zewnętrznego
  • Przykład zastosowania: opisywanie dokumentów informacjami o kontrahencie z systemu zewnętrznego: Nazwa kontrahenta, NIP, Adres, Telefon itp.
 • Dodanie Extrenal List – listy zewnętrznej zawierającej dane z systemu zewnętrznego
  • Przykładowe zastosowanie: interfejs do wyświetlania, aktualizowania i kasowania danych w systemie zewnętrznym z poziomu SharePointa
Co więcej dane zgromadzone na listach i w kolumnach zewnętrznych są indeksowane i przez to wyszukiwalne w systemie SharePoint. Jeśli posiadamy system zewnętrzny bez modułu wyszukiwania, możemy w łatwy sposób przygotować go w systemie SharePoint.
Żeby nie było tak słodko BCS ma swoje wady i ograniczenia, ale o nich przeczytacie w kolejnym wpisie.

3 thoughts on “Business Connectivity Service – wprowadzenie”

 1. Twój blog jest fajny i potrzebny, ale zgłaszam prośbę o więcej wpisów traktujących o problemach albo o ciekawych obejściach/trickach/rozwiązaniach/case’ach.

  Problem w tym, że Sharepoint prezentuje się świetnie z oddali – wszystkie te pudełkowe rozwiązania wyglądają (szczególnie dla Top Managementu, nakarmionego świergotem handlowców z MS) na gotowy do wdrożenia w dużej firmie produkt, w którym wszystko można wyklikać. Rzeczywistość jest nieco inna i ilość uciążliwości jakie się pojawiają przy próbie korzystania z tych wszystkich “ficzerów” jest porażająca. Mierzymy się z tematami wykorzystania Sharepointa w dużej organizacji i ciągle natykamy się na ograniczenia typu “listy zewnętrzne nie mogą tego, kolumn z MMS nie da się wykorzystać tu a kolumn typu lookup tam, itd. itp.). Takich ograniczeń jest cała masa i warto o nich wspominać (IMHO). Tak czy inaczej pozdrowienia i szacunek.

  Podsumowując – za pomocą BDS (i innych) można zrobić wiele, i wiele o tym pisze na różnych stronach, ale ciekawsze są te obszary, których za pomocą BDS nie ogarniemy – tego dowiemy się dopiero rozwiązując konkretny problem i z rosnącą zgrozą czytając blogi, fora dyskusyjne itd. 🙂

  1. @Palik Dzięki za komentarz.
   Kolejny wpis o BCSie będzie właśnie o tym czego się nie da zrealizować korzystając z tej funkcjonalności. Niestety w mojej ocenie tematów “na nie” jest znacznie więcej i kładą tą funkcje niemal na łopatki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *