Włączenie przycisków wstążki dla wybranego webparta listy

Focus W SharePoint 2010 sterowanie operacjami na liście odbywa się za pomocą przycisków w wstążce. W wersji tej całkowicie zrezygnowano z paska narzędzi listy znajdującego się w webparcie. Rozwiązanie takie całkowicie zrozumiałe i wprowadza ujednolicenie interfejsu z pakietem aplikacji biurowych Office. W domyślnym widoku listy sterowanie poprzez przyciski w wstążce odbywa się bezproblemowo, jednak w wypadku strony, na którą dodaliśmy webpart listy oraz inne webparty (np. z zdjęciem i tekstową instrukcją obsługi) pojawia się problem. Bowiem w takim wypadku SharePoint po wejściu na stronę nie pokazuje przycisków wstążki. Zachowanie takie jest dla użytkowników nieco zaskakujące, dlatego też postaramy się rozwiązać tą niedogodność.

Opis problemu

Problem wynika z faktu, że na stronie znajduje się kilka webpartów. W takiej sytuacji SharePoint nie pokazuje opcji w wstążce, gdyż nie ma wiedzy o tym, który webparty by nas interesował w kontekście pracy z wstążką.

Obejście problemu

Najprostszym obejściem tego problemu jest kliknięcie na dany webpart. Po takiej czynności automatycznie pojawi się wstążka wraz z przyciskami przygotowanymi dla danej listy czy też zawartości. Operacja ta niestety nie jest zbyt intuicyjna. Niestety życie pokazuje, że niedoświadczony użytkownik nie ma kompletnie pojęcia jak się zachować.  Pokładanie nadziei na szkoleniu pracowników i wyuczeniu takiego odruchu wydaje się zgubne. Rozwiązanie takie sprawdzi się tylko w małym, nie zmieniającym się zespole ludzi.

Rozwiązanie problemu

W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie dostarczyć użytkownikowi oczekiwane zachowanie SharePointa, czyli wyświetlenie wstążki wraz z przyciskami przeznaczonymi dla danego webparta. W tym celu musimy poznać ID takiego webparta. Możemy je uzyskać poprzez uruchomienie Developer Tool w Internet Explorerze (wciskami w nim F12) i wybranie elementu witryny.

Na załączonym screenie możecie zobaczyć w jaki sposób znaleźć ID danego WebParta w kodzie HTML strony, pomóżcie sobie poprzez użycie wybranie w Developer Tool ikony wskaźnika myszki.

W tym momencie jesteśmy już o krok od usunięcia opisanego problemu. Poniżej prezentuje kod javas critpt jaki należy zapisać do pliku focus.txt. Następni ów plik umieszczamy w dowolnej bibliotece dokumentów, najlepiej w bibliotece przeznaczonej do umieszczania zdjęć na stronach itp.

<script>
setTimeout(function() {
 var elem = document.getElementById("WebPartTitleWPQ2");
 if(elem != null) {
 var dummyevent = new Array();
 dummyevent["target"] = elem;
 dummyevent["srcElement"] = elem;
 WpClick(dummyevent);
 }
}, 2000);
</script>

Pozostało już na stronie z wieloma webpartami dodanie webparta Edytor zawartości oraz podanie w jego konfiguracji linka do przygotowanego pliku focus.txt.

Po tej operacji warto jeszcze zmienić opcje wyglądu na brak wyświetlania tytułu oraz ramki Edytora zawartości. Dzięki temu po załadowaniu witryny automatycznie załaduje wstążka wraz z odpowiednimi opcjami.

One thought on “Włączenie przycisków wstążki dla wybranego webparta listy”

  1. I see your blog needs some unique & fresh articles. Writing manually is time consuming, but there is solution for this hard task.
    Just search for; Miftolo’s tools rewriter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *