Kosz witryn oraz zbiorów witryn w SharePoint 2010 z SP1

RGB

Service Pack 1 dla SharePointa 2010 dał nam w końcu funkcjonalność kosza witryn oraz kosza zbiorów witryn. Wieloletnia nieobecność tej funkcjonalności na pewno dała się we znaki wszystkim administratorom SharePoint. Skoro więc pojawiła się nowa funkcjonalność mocno oczekiwana przez wszystkich warto wiedzieć jak jej używać.

Kosz witryn

Mechanizm jest identyczny do dotychczasowego kosza przeznaczonego dla list i bibliotek dokumentów. Po usunięciu witryny trafia ona kosza na poziomie zbioru witryn, gdzie można ją w prosty sposób odzyskać. Możliwość taką ma administrator zbioru witryn.

[singlepic id=77 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Kosz zbiorów witryn

Tutaj niestety mechanizm zaimplementowano bez interfejsu graficzne użytkownika. Po prostu bieda. W celu odzyskania usuniętego zbioru witryn musimy wykonać następujące dwa polecenia powershellowe.

Pierwsze służy do uzyskania SireID usuniętego zbioru witryn.

Get-SPDeletedSite

W kolejnym kroku skopiowane SiteID wykorzystamy w poleceniu przywracającym zbiór witryn.

Get-SPDeletedSite | where{$_.SiteId -eq “WARTOŚĆ SITEID″} | Restore-SPDeletedSite

Po wywołaniu polecenia odzyskujemy zbiór witryn bez konieczności odzyskiwania backupu środowiska.

Uwagi

Rozwiązanie działa prawidłowo. Kontent wraz z witryną lub zbiorem witryn odzyskuje się bezstresowo. Nie mniej witryna odzyskana z koszu witryn wykazuje objawy nie do końca prawidłowej pracy. Cześć feature’ów wysypuje się błędami a z poziomu SharePoint Designera nie do końca działają wszystkie elementy takiej witryny. Warto więc pamiętać o takich przypadkach. Czasami mogą one generować małe problemy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *