Licencjonowanie SharePoint Server 2010

NTCP8 Microsoft Licentierapport

Po opisaniu zasad licencyjnych dotyczących SharePoint Foundation 2010 przyszedł czas na opisanie zasad licencyjnych dotyczących SharePoint Server 2010.

Pierwsza podstawowa informacja to dwa rodzaje wersji Server:

 • SharePoint Server 2010 Standard
 • SharePoint Server 2010 Enterprise
Dokładne różnice funkcjonalne można porównać na zestawieniu przygotowanym przez Microsoft.

Według mojej najlepszej wiedzy na koszy licencyjne wdrożenia SharePoint Server 2010 składa się:

Licencje serwerowe:

 • Serwer w wersji Windows Server 2008/2008 R2, na którym będzie działał SharePoint Server 2010.
 • Serwer SharePoint Server 2010 Standard lub Enterprise

Należy uwzględnić fakt, że bardzo często farmy SharePoint składają się z więcej niż jednego serwera

 • SQL Server 2005/2008/2008R2, na który będą działać bazy SQL
Licencje klienckie – dla każdego użytkownika SharePoint Server  2010 Standard:
 • Windows Server CAL
 • SQL Server CAL
 • SharePoint Server 2010 Standard CAL
Licencje klienckie – dla każdego użytkownika SharePoint Server  2010 Enterprise:
 • licencje konieczne dla wersji Standard
 • SharePoint Server 2010 Enterprise CAL

Ze względów na skalę rozwiązania nie zalecam brać pod uwagę rozwiązań opartych o SQL w wersji Express dlatego opcja ta nie została powyżej uwzględniona, mimo że teoretycznie jest możliwa.

8 thoughts on “Licencjonowanie SharePoint Server 2010”

 1. czy mając farmę Sharepoint Server mogę stworzyć kolekcję, która nie ma włączonych funkcji “Sharepoint Server Standard Features” i “Sharepoint Server Enterprise Features” i dzięki temu moge ją udostępnić użytkownikom bez konieczności posiadania Sharepoint CAL? Czyli taki Foundation posadzony w ramach farmy?

  1. Według mojej wiedzy takie rozwiązanie jest dopuszczalne jedynie przy licencji SPLA – hostingowej. Przy normalnym użytkowaniu licencjonowanie opiera się o rozwiązanie wdrożone, nie feature’y.

 2. Hola, tengo una inquietud con respecto al licenciamiento en SharePoint, si yo tengo una licencia SharePoint Server Enterprise Access License, y quiero montar un nuevo servidor para efectos de pruebas (es decir tener uno de produccion y otro de pruebas) debo de montar un servidor independiente, o montar un servidor nuevo en la granja de servidores, y para esto es necesario obtener una licencia o con la que tengo actualmente me basta?.

  Muchas gracias por su ayuda y el articulo esta muy interesante

 3. mógłbyś jeszcze doprecyzować zapis “Windows Server CAL” – czy dobrze rozumiem, że organizacja musi posiadać CALe w odpowiedniej wersji dla użytkowników podłączających się do serwerów Sharepoint? Przykładowo – jeśli w środowisku jest kilka domen opartych o 2003 z trustem do domeny w której stoi farma WSS i MOSS 2010, to “tamtejsi” użytkownicy powinni mieć “podniesione” wersje CAL’i ?

 4. Nie. Po prostu, aby korzystać z SharePointa konieczne jest posiadanie Windows CALa. Nie ma tu żadnego rozróżnienia na wersje SharePoint. CAL jest potrzebny do dostępu do AD i zarazem jest potrzebny do połączenia do SharePointa. User musie mieć Windowsowego CALa, bez różnicy na wersje.

 5. w PDF p.t. “A Guide to Assessing Windows Server Licensing” czytam “[…]A Windows Server CAL gives a user or device the right to access any edition of Windows Server of the same or earlier version. (You cannot use an earlier-version CAL to access a later-version server.)[…]” i stąd moje pytanie czy jeśli mam userów dla których kupiłem kiedyś CALe 2003 to czy mogą się oni podłączyć do serwera Sharepoint 2010 stojącego przecież na Win2008R2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *