Zarządzanie profilami użytkowników w SharePoint Foundation 2010

User profiles

W SharePoincie Foundation 2010 nie mamy dostępnych zaawansowanych usług umożliwiających zarządzanie profilami użytkowników. Serwerowa wersja SharePointa 2010 ma w tej tematy znacznie więcej do zaoferowania. Nie zrażajcie się jednak gdybyście chcieli rozszerzyć informacje o użytkowniku, w SharePoint Foundation 2010 też jest taka możliwość.

Nie da się …

Na początku napiszę czego nie da się zrobić w SharePoint Foundation 2010 z profilami użytkowników bez dodatkowych rozwiązań:

 • Nie ma możliwości synchronizacji profili użytkowników z AD. Podczas tworzenia konta część danych jest pobierana z Active Directory oraz materializowana w profilu użytkownika SharePoint Foundation 2010 i tam przechowywana. Aktualizacja profili musi odbywać się w dwóch miejscach
 • Nie ma możliwości po rozszerzeniu profilu użytkownika w SharePoint sparować  dany atrybut z property użytkownika Active Directory
 • Rozszerzenie, aktualizowanie profili użytkowników odbywa się na poziomie pojedynczego zbioru witryn przez co posiadając wiele zbiorów witryn dane aktualizowane są tylko w części naszej struktury witryn SharePoint
 • Delegować uprawnienia do zarządzania profilami użytkowników innemu użytkownikowi niż Administratorowi zbioru witryn

Z doświadczenia wiem, że te trzy kwestie są najczęściej użytkowanymi funkcjonalnościami w kontekście zarządzania profilami użytkowników w SharePoint. Jeśli więc korzystacie z SharePoint Foundation 2010 musicie zastanowić się nad rozszerzeniem systemu o dodatkowe rozwiązania firm trzecich lub migrację do SharePoint 2010 Server.

Możliwe jest natomiast …

Możliwe jest natomiast rozszerzenie profilu użytkownika o dodatkowe informacje, zmiana nazewnictwa bazowych atrybutów opisujących użytkownika oraz stworzenie ciekawych widoków list pracowników. W tym celu należy otworzyć “ukryty” w SharePoincie 2010 widok “Wszystkie osoby”. W tym celu należy otworzyć następujący link:

http://adres_zbioru_witryn/_layouts/people.aspx?MembershipGroupId=0

Otworzy on listę wszystkich utworzonych profili użytkowników w SharePoint wraz z możliwością ich edycji na zasadzie standardowej listy. W miejscu tym możemy:

 • Definiować atrybuty – kolumny listy, które będą opisywać użytkownika – takie jak Numer telefonu, stanowisko, dział czy zdjęcie. Wszystkie te dane działają na zasadzie zwykłej listy.
 • Tworzenie widoków o unikatowym adresie. Pozwala to na przykład na stworzenie widoku grupowanego po dziale, który w bardzo prosty sposób będzie odzwierciedlał strukturę organizacyjną firmy. Możliwe jest również stworzenie widoku pracowników poszczególnych działów itp.
 • W miejscu tym możliwe jest również usunięcie konta użytkownika  z zbioru witryn, co w niektórych przypadkach jest bardzo przydatną opcją, o której warto pamiętać.

[singlepic id=47 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Jak widać cudów nie ma 🙂 Nie mniej da się w tym miejscu wycisnąć z SharePoint Foundation 2010 nieco więcej niż mamy po wdrożeniu rozwiązania.

Dodatkowe rozwiązania

Jak już pisałem chcąc rozszerzyć możliwości SharePoint Foundation 2010 możemy m.in. skorzystać z dodatkowych rozwiązań. Oto lista rozwiązań nad którymi warto się zastanowić:

 • WebCon Organization Structure – Rozwiązanie od mojego byłego pracodawcy, pozwala na Synchronizację profili Active Directory – SharePoint w obu kierunkach, delegowanie uprawnień dla pracowników do zarządzania profilami innych osób. Dodaje możliwość wyszukiwania pracowników. Dodatkowo zmienia wygląd profilu użytkownika oraz udostępnia webpart do rysowania struktury organizacyjnej.
  • Koszt rozwiązania: około 5.500 zł
  • 30 dniowa wersja Trial: dostępny po rejestracji na stronie producenta
 • Bamboo User Profile Sync – Rozwiązanie z gamy rozwiązań SharePointowych solidnej firmy Bamboo Solutions. User Profile Sync umożliwia synchronizację profili SharePoint  z Active Directory, synchronizację profili między zbiorami witryn, synchronizację między listami kontaktów a profilami użytkowników oraz listami kontaktów a Active Direcotry. Aplikacja Formsowa nie posiadająca interfejsu w SharePoincie.
  • Koszt rozwiązania: około 4.200 zł
  • 30 dniowa wersja Trial: dostępny po rejestracji na stronie producenta
 • Bamboo User Profile Plus – Kolejne rozwiązanie od Bamboo Solutions, tym razem rozszerzające zarządzanie profilami użytkowników. Rozwiązanie poprawia estetykę profili użytkowników, ułatwia ładowanie zdjęć użytkowników oraz zarządzanie atrybutami profilu użytkownika. Layout rozwiązania analogiczny do WSS 3.0 / MOSS 2007.
  • Koszt rozwiązania: około 2.800 zł
  • 30 dniowa wersja Trial: dostępny po rejestracji na stronie producenta

Powyższe rozwiązania to gotowe do kupienia od zaraz rozwiązania umożliwiające rozszerzone zarządzanie profilami,. Trzeba jednak pamiętać, że są one w małym stopniu kastomizowalne przez co mogą nie spełniać wszystkich waszych potrzeb. Mimo to niewątpliwie ich zaletą jest  cena. Dedykowane rozwiązanie o podobnej funkcjonalności będzie kosztować zapewne trzy-pięciokrotność powyższej ceny.

PS. Jeśli znacie podobne, sprawdzone i wartościowe rozwiązania podzielcie się uwagami w komentarzach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *