Obudź swojego SharePointa

Monkey wrenchTytuł wpisu może wydawać się nieco dziwny jednak wynika z nazwy narzędzia jakie chcę wam polecić – SPWakeUp.

Niemal każdy kto działał na żywym organizmie SharePointa próbując go skonfigurować lub wdrażając jakieś rozwiązanie przynajmniej raz natrafił na sytuację gdy musiał posłużyć się poleceniem iisreset. Wywołuje ono wyłączenie wszystkich puli aplikacji na IISie oraz załadowanie ich ponownie wraz z nową konfiguracją czy też nowymi dllkami. Niestety operacja ta ubija wszystkie sesje jakie pracowały na SharePoincie w momencie resetu oraz sprawia, że pierwsze załadowanie witryny po restarcie puli trwa. Niestety trwa zazwyczaj około 1-2 min w zależności od serwera. Dopiero ponowne otwarcie witryny odbywa się już w akceptowalnym czasie.

Chcąc uchronić się przed podobną sytuacją warto skorzystać z cytowanego wyżej rozwiązania SPWakeUp. Wykonuje ono kawał dobrej roboty w kontekście powolnego wstawania IISa. Odpalenie narzędzie wywołuje przejście przez wszystkie witryny jakie znajdują się na SharePoincie generując odtworzenie cache’a IISa co z kolei sprawia, że użytkownik otwierający witrynę nie ma już tak znacznego opóźnienia.

Zastosowania;

  • Wywoływanie po każdym wywołaniu polecenia IISRESET. Warto stworzyć sobie batcha wywołującego iisreset a następnie narzędzie SPWakeUp
  • Wywołanie w narzędzia SPWakeUp tuż przed rozpoczęciem pracy w postaci Taska w Schedulerze. Zapewni to szybki start SharePointa każdego ranka 😉

Rozwiązanie wspiera:

  • Windows SharePoint Services 3.0
  • Microsoft Office SharePoint Server 2007
  • SharePoint Foundation 2010
  • SharePoint Server 2010

Szersza dokumentacja rozwiązania na stronie projektu: http://spwakeup.codeplex.com/.

Plik możecie pobrać korzystając z poniższego linku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *