Microsoft SharePoint Online ssie …

onlineJakiś czas temu realizowałem reseach o możliwości zastosowania usługi SharePoint w chmurze dla celów biznesowych jednej z klienckich firm. Postanowiłem podzielić się wrażeniami z wszystkimi osobami zastanawiającymi się nad zainwestowanie w tą usługą. Od razu zaznaczam, że odbiór tego rozwiązania jest bardzo krytyczny i pozwolę podzielić się listą wad jakie zaobserwowałem.

Co sprawia, że uważam, tą usługę za co najmniej słabą:

 • Rozwiązanie oparte o WSS 3.0 z lekko rozbudowaną funkcjonalności – No powiem szczerze oczekiwałem czegoś więcej, może nie koniecznie funkcjonalności MOSSa ale co najmniej mocno poszerzonej względem WSSa. Niestety mocno się przeliczyłem. Co więcej w 2011 roku, gdy mamy możliwość korzystać z SharePoint Foundation 2010 o niemal identycznej funkcjonalności i zupełnie odnowionym, atrakcyjniejszym interfejsie Microsoft serwuje nam rozwiązanie z 2006 roku
 • Brak rozszerzalności rozwiązania – rozwiązanie stare do tego bez możliwości rozszerzenia funkcjonalności o dodatkowe rozwiązania. Jest to w większości przypadków standard w usługach hostowanych, jednak nie zawsze … Co więcej czym szkodziło by rozszerzenie rozwiązania o dodatki wydane prze Microsoft?
 • Zmiana hasła co 90 dni – względem security sprawa jest super, ale wyobraźmy sobie witrynę przygotowaną do wymiany informacji z kontrahentem lub współpracy z innymi firmami (pomijam tutaj kwestie wymaganej formy CALa dla takich osób). Narzucenie takiego standardu sprawia, że po 3 miesiącach 75% użytkowników nie będzie w stanie się zalogować. Oczywiście jest obsłużone poprzez aplikację służącą do Single Sign On, jednak czy u zewnętrznych firm zawsze możemy ją zainstalować …
 • Format adresu witryny SharePoint – https://twoja_domena1microsoftonlinecom-1.sharepoint.microsoftonline.com – i to nie jest żart. Brak możliwości podpięcia własnej domeny typu http://mojafirma.pl. Porażka.
 • Brak migracji danych do wersji online oraz brak mechanizmu przenoszenia danych z chmury do wersji lokalnejnot supported
 • Brak dostępu anonimowego – Nie ma możliwości użycia takiej witryny do publikacji informacji światu jako witryny webowej

Mi wystarczyła powyższa lista by totalnie skreślić tą usługę. Zwłaszcza, że na rynku czy to w Polsce czy na świecie możliwości hostowania SharePointa jest pełno. Być może warunki finansowe mogą być nieco gorsze od tych 5$ za użytkownika jednak zakres funkcjonalności i dostępności fizycznych osób wspierających takie rozwiązanie od strony dostawcy w pełni rekompensuje stratę tych 5-10zł na użytkowniku.

3 thoughts on “Microsoft SharePoint Online ssie …”

 1. Muszę powiedzieć że jestem zaskoczony treścią artykułu, ale nie ze względu na to co MS serwuje w SharePoint Online, ale karygodnym poziomem “wejścia w temat” autora.

  (od razu zastrzegam że nigdy nie brałem żadnych pieniędzy od Microsoftu, ani nie zarabiam na sprzedaży ich usług!)

  Korzystałem trochę z SharePoint Online (teraz przesiadłem się na Office 365 oczywiście) i tu lista uwag:
  – rozszerzanie usług: Owszem z załadowaniem własnych solution jest problem (choć po skontaktowaniu się mailowym nie dostałem odpowiedzi “nie”, tylko “a czy na prawdę Ci na tym zależy, bo z tym jest problem”). Absolutnie nieprawdą jest że nie można włączyć rozwiązań MS (wspaniała 40ka). Można, tylko trzeba doczytać jak i nie dzieje się to “guziczkiem w konfiguratorze”, ale można. Brak wiedzy Panie kolego!
  – zmiana hasła: argument z dołączaniem kontrahentów, może i praktyczny, ale dla kogoś kto działa po partyzancku. Umowa mówi bardzo wyraźnie o tym, że uprawniony jest jedynie podmiot korzystający. Jeśli już zaś jest to naprawdę konieczne, to wystarczy udostępnić konto znane i pracownikowi wewnętrznemu i ustawić mu przypomnienie, żeby zawczasu zadziałał i przekazał komu trzeba informację. Czyli – albo brak wiedzy, albo doszukiwanie się.
  – format adresu: przez kilka miesięcy szczęśliwie korzystałem z adresu skonfigurowanego przez siebie. Trzeba tylko się doczytać i zrobić. Żaden problem.

  Co do reszty tematów – zgadzam się. Usługa ogólnie ssie, to trzeba przyznać – w porównaniu z posiadaniem u siebie na własność, bądź z hostingiem u kogoś, a już zwłaszcza teraz, kiedy jest Office 365 (beta, ale jest).
  Niemniej – co innego krytyczna, sensowna ocena, niosąca ze sobą jakąś wartość informacyjną dla potencjalnego czytelnika, a co innego podawanie informacji “bo tak mi się wydaje” bez sprawdzenia jako pewnych… Żenujące i ssące jeszcze bardziej niż SharePoint online Panie Kolego.

  Mam nadzieję, że inne recenzje nie są napisane podobnie…

 2. @Tomasz Niestety nie jestem w stanie się z Tobą zgodzić. Z perspektywy mojej osoby forma zarządzania opisana powyżej jest nie akceptowalna, co więcej w praktyce okazało się, że rozwiązanie to się nie sprawdza w opisanych przykładach (zmiana hasła co X dni).
  Na koniec dodam, że informacje opierałem o również o oficjalny FAQ na stronie MS 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *