Backup SharePointa za pomocą STSADM

040/365 | How To Deal With The BSOD | Project 365/2010

To, że własne środowisko trzeba backupować  wie każdy. Jeśli ktoś takiej potrzeby nie dostrzega to lepiej dla niego by dostrzegł ją przed potencjalną awaria. Dlatego też dla wszystkich którzy zastanawiają jaki backup SharePointa wdrożyć by czuć się bezpiecznie postanowiłem przedstawić metodę backupów stosowane przez moją osobę. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim w małych środowisk opartych o Windows SharePoint Services 3.0 lub SharePoint Foundation 2010, gdzie poza web aplikacją odpowiedzialną za wyświetlanie zawartości nie wykorzystujemy dodatkowych usług. Przedstawiona metoda backupu będzie oparta o narzędzie STSADM.

Backup

Backup stosowany w poniższym przykładzie wykonuje kopie zawartości dla podanego w adresie zbioru witryn. Backup ten zachowuje wszystkie dane, ustawienia oraz  uprawnienia dotyczące tego zbioru witryn. Chcąc backupować całą strukturę witryn farmy SharePoint poniższy skrypt trzeba przygotować dla każdego istniejącego zbioru witryn.

set ADRES=http://adres_sharepoint
set LOKALIZACJA=C:\FOLDER
set NAZWA=NazwaPliku

del %LOKALIZACJA%\%NAZWA%_4.dat
move %LOKALIZACJA%\%NAZWA%_3.dat %LOKALIZACJA%\%NAZWA%_4.dat
move %LOKALIZACJA%\%NAZWA%_2.dat %LOKALIZACJA%\%NAZWA%_3.dat
move %LOKALIZACJA%\%NAZWA%_1.dat %LOKALIZACJA%\%NAZWA%_2.dat
move %LOKALIZACJA%\%NAZWA%.dat %LOKALIZACJA%\%NAZWA%_1.dat

"c:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\web server extensions\12\BIN\STSADM.EXE" -o backup -url %ADRES% -filename "%LOKALIZACJA%\%NAZWA%.dat" -overwrite

"c:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\web server extensions\12\BIN\STSADM.EXE" -o setsitelock -url %ADRES% -lock none

Pokrótce  co robi powyższy skrypt:

1. W pierwszej części definiujemy zmienne odpowiedzialne za zdefiniowanie adresu zbioru witryn, docelowej lokalizacji (na końcu ma nie być znaku “\ !)  oraz nazwę pliku.

2. Część druga realizuje przechowywanie ostatnich 5 kopii backupu poprzez usuwanie najstarszego backupu oraz zmianę nazw istniejących plików

3. Ostatnie dwie linijki odpowiadają za wykonanie backupu zawartości zbioru witryn oraz za wyłączenie blokad na SharePoicie. Opcja ta jest dodana by wykluczyć sytuacji, w której podczas backupu występuje błąd, po którym SharePoint pozostaje w trybie do odczytu.

Restore

O jakości backupu świadczy to w jaki sposób możliwe jest jego przywrócenie oraz ile pracy wiąże się z realizacją procesu odtwarzania. Opisany powyżej backup odtwarza się w następujący sposób w sytuacji pełnego odtwarzania środowiska:

 • Wdrożenie ponowne środowiska SharePoint oraz ponowna jego konfiguracja
 • Utworzenie nowej webaplikacji oraz pustego zbioru witryn
 • Restore zbioru witryn

W sytuacji odtwarzania tylko zawartościo zbioru witryn wystarczy sam restore:

"c:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\web server extensions\12\BIN\STSADM.EXE" -o restore -url http://adres_zbioru_witryn -filename ŚCIEŻKA\PLIK -overwrite

Podsumowanie

Jak widać nie można użyć powyższego backupu jako jedyne wystarczające narzędzie. Niemniej posiadanie kopii zawartości każdego zbioru witryn może okazać się więcej niż przydatne. Kopię zawartości site collection warto również stosować przy okazji migracji danych między serwerami czy też domenami. Zastosowanie ze względu na małą skalę sprawdza się małych środowiskach opartych o Windows SharePoint Services 3.0 lub SharePoint Foundation 2010. Dodam, że rozwiązanie było wielokrotnie przeze mnie stosowane i sprawdza się bardzo dobrze, oczywiście w opisanych scenariuszach.  W przyszłości postaram się również opisać sposób backupowania oparty o kopie baz danych i sposób przywracania takiego backupu.

9 thoughts on “Backup SharePointa za pomocą STSADM”

 1. Tzn że z backupu można odtworzyć uprawnienia dla konkretnych użytwkoników w danej domenie??
  Jeśli np ktoś skasuje indywidualne uprawnienia do jakichś plików niejawnych, to czy odtworzenie z backupu przywróci te uprawnienia??

 2. Z takiego backupu można odtworzyć cały kontent wraz z uprawnieniami. W jednym wypadku przez przypadek skasowałem uprawnienia na witrynie. Jako, że backup miałem z przed 24 godzin i zawartość urosła, backup odzyskałem na równoległej witrynie na innym porcie.

  Następnie przeklikałem uprawnienia na bazowej witrynie wzorując się na odzyskanym backupie.

  Alternatywa to gdy mamy backup i witryna nie urosła, nie dodano nowych danych. Wtedy możemy nadpisać istniejący kontent backupem z uprawnieniami. Jenak dla pewności wcześniej odtworzyłbym go równolegle by mieć pewność, że zawiera odpowiednie dane.

  Oczywiście musi to być w ramach jednej domeny.

 3. A jeśli mam backup tylko z WSS 3.0 robiony z CA, a nie przez STSADM?
  To też można odtworzyć uprawnienia indywidualne??

 4. Niestety nie używam tego rozwiązania więc nie jestem w stanie odpowiedzieć. Nie mniej z tego co pamiętam, zasada tego backupu jest bardzo podobna.

 5. Szymon a co myślisz o wykonywaniu pełnego backupu ?
  stsadm.exe -o backup -directory \\Lokalizacja -backupmethod full

 6. Niestety catastrophic backup nie stosuję. Zakładam, że w wypadku prostej farmy może się on sprawdzić nie mniej warto wcześniej tą opcję mocno przetestować.

  Ja niestety jak do tej pory jej nie stosował i co więcej mam średnie odczucia w kontekście odtwarzania całych środowisk SharePoint.

 7. Witam, mam pytanie czy można zmigrowac w ten sposob sharepointa 3.0 do Fundation 2010. tzn. robie backup za pomoca stsadm na sharepoint service 3.0, a nastepnie chciałbym go odtworzyc na Fundation 2010. czy jest to mozliwe??

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *