Klient nie obsługuje otwierania tej listy w Eksploratorze Windows

eksploratorCytowany w tytule wpisu komunikat może pojawić się w sytuacji próby otwarcia biblioteki dokumentów SharePoint za pomocą Eksploratora Windows. Opcja taka jest możliwa dzięki usłudze WebDAV wbudowanej w SharePointa i pozwala na kopiowanie  plików w prosty sposób z dysków lokalnych do SharePointa. Nie mniej opcja ta może nie działać/nie być włączona. W takiej właśnie sytuacji prezentuje się komunikat: “Klient nie obsługuje otwierania tej listy w Eksploratorze Windows“. Komunikat ten oznacza właśnie brak uruchomienia tej funkcjonalności jednak zazwyczaj problem jest po stronie serwera a nie klienta.

W przypadku wystąpienia tego problemu na waszym ekranie pojawi się dokładnie taki ekran:

[singlepic id=36 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Najczęstszym powodem występowania tego typu komunikatu jest nieprawidłowe skonfigurowanie serwera Windows Server, na którym działa usługa SharePoint. Chcą Explorer View uruchomić należy, dla:

  • Windows Server 2003 – uruchomić usługę WebClient znajdującą się w zakładce Services/Usługi.
  • Windows Server 2008 / 2008 R2 – drożyć dodatkowy feature Desktop Experience. Po prawidłowym wdrożeniu należy uruchomić usługę WebClient znajdującą się w zakładce Services/Usługi

Jak widać rozwiązanie tego problemy prawie zawsze polega na docelowym uruchomieniu usługi WebClient odpowiedzialnej za działanie WebDAVa w SharePoincie. Niestety łatwo pomylić to z feature’em WebDAV znajdującym się w usłudze IIS 7 na Windows Server 2008 / 2008 R2. Co ważne w tej kwestii nie należy tego feature’a wdrażać. Niestety IISowy WebDAV generuje problemy z działaniem tej usługi w SharePoincie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *