Object reference not set to an instance of an object – podczas ewidencjonowania pliku

error-windows-xpObject reference not set to an instance of an object“, czyli chyba najpopularniejszy z błędów w kodzie spotkał mnie tym razem w nowej i czystej instancji SharePoint podczas ewidencjonowania pliku w bibliotece dokumentów. Okazuje się po raz kolejny, że jeszcze nie jeden bug w SharePoincie mnie zaskoczy. Tym razem jednak szybo udało mi się rozwiązać problem, gdyż przy okazji tego jakże ładnego komunikatu w logach można było natrafić na następujący błąd w EventLogu:

Event Type:        Error
Event Source:    Windows SharePoint Services 3
Event Category:                Topology
Event ID:              8214

Sama treść błędu wspomina alternatywnym mapowaniu adresu witryny.

[singlepic id=30 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Po analizie sytuacji okazuje się, że problem występuje przy odwoływaniu się do witryny za pomocą nieprawidłowego adresu. W moim wypadku witryna domyślny adres, na którym działała miała w postaci http://sharepoint.domena.loc. Problem pojawiał się tylko w sytuacji otwarcia witryny pod adresem http://sharepoint. W sytuacji tej najrozsądniejszym rozwiązaniem usuwającym problem jest dodanie alternatywnego adresu w postaci bez jawnie podanej domeny. Po dodaniu takiego wpisu oraz wykonaniu polecenie IISRESET problem znika.

Podsumowując dla prawidłowego działania SharePointa konieczne jest uwzględnienie wszystkich adresów, na których ma działać w ustawieniach mapowania alternatywnego.

6 thoughts on “Object reference not set to an instance of an object – podczas ewidencjonowania pliku”

 1. Pingback: dotnetomaniak.pl
 2. Powyżej opisany sposób jest też lekarstwem na komunikat o treści “Nie odnaleziono pliku” podczas próby aktywacji Funkcji zbioru witryn jak i konkretnej witryny. Po dodaniu wpisów w Alternatywnym Mapowaniu problem ustępuje. Widać, że takich kruczków z adresami wpisanymi “na sztywno” w SharePoincie jest więcej. Nie pozostaje nic więcej tylko się pilnować.

 3. Witam
  Rzeczywiście też natrafiłem na taki błąd przy świerzej instalacji sharepoint 3.0.
  Ale nie wiem jak mam dodać ten alternatywny adres dla tej strony.

  Domyślnie strona używa adrewsu http:\\server1.domena.pl
  Ja aby w przyszłości uniezależnić się od testowego serwera Server1 użyłem do linkowania wpisu DNS sp.domena.pl i adres do tej strony jest http://sp.domena.pl.
  Gdzie mam nimby wpisać, ten alternatywny adres do strony?

 4. Pingback: bank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *