Alerty kontra zmiana adresu SharePointa

AlarmAlerty są jedną z najbardziej przydatnych i najczęściej wykorzystywanych funkcjonalności SharPointa. Pozwalają one trzymać rękę na pulsie dzięki błyskawicznemu przesyłaniu maili. Jak pokazuje jednak doświadczenie pojawiają się z tą funkcjonalnością częste problemy. Ja na ten moment żadnych większych problemów z działaniem alertów jeszcze nie uświadczyłem. Jako, że zawsze musi być pierwszy raz, także i mnie dopadły problemy z powiadomieniami mailowymi. Problem generowany jest przez tytułową zmianę adresu, na którym działa SharePoint, a powoduje całkowite ustanie wysyłania alertów. Problem dodatkowo objawia się tym, że nowo dodane alerty działają prawidłowo.

Opisany problem jest dosyć poważny, gdyż całkowicie uniemożliwia korzystanie z dotychczas używanych alertów. Po dogłębnej analizie problemu okazało się, że problem wynika z sposobu w jaki SharePoint zapisuje konfigurację alertów: w swojej bazie zapisuje “sztywno” nazwę-adres puli aplikacji SharePointa, na którym ma działać dany alert. Niestety zmiana takiego adresu nie aktualizuje wpisów w bazie, co sprawia że alerty z “starym” adresem SharePointa nie będą działać na nowym adresie. Ewidentnie widać, że ktoś kto projektował tą funkcjonalność delikatnie mówiąc dał ciała.

Na nasze szczęście Microsoft dosyć szybko zauważył swoje niedociągnięcie i w dodatku Microsoft SharePoint Administration Toolkit udostępnił rozszerzenie narzędzia stsadm, które naprawia działanie alertów.

W takim razie chcąc rozwiązać ten problem musimy pobrać to narzędzie:

Po jego zainstalowaniu dodaje nam się sporo nowych funkcjonalności (do zapoznania się z którymi zachęcam) w tym także możliwe się staje użycie następującego polecenia:

stsadm.exe -o updatealert -url http://OBECNYADRES -oldurl http://DAWNYADRES

Po uruchomieniu tego polecenia pojawi się raport aktualizacji alertów. Jeśli nie wystąpią podczas tej akcji żadne błędy alerty zaczną ponownie prawidłowo działać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *