Problemy z instalacją Windows SharePoint Services 3.0

Question markNatrafiłem na ciekawy problem podczas instalacji Windows SharePoint Services 3.0 na serwerze Windows Server 2008. Instalacja przebiegła pomyślnie, natomiast podczas konfiguracji usługi, po zdefiniowaniu serwera baz danych oraz podaniu parametrów użytkownika, na którym ma działać usługa proces konfiguracji wysypywał się z komunikatem o błędzie. W logach systemu można było odnaleźć informacje o eventach o numerze 100 oraz 104. Co ciekawe w sieci znajduje się całkiem sporo materiałów opisujących takie zachowanie, jednak odnoszą się one do innych scenariuszy:

  • Instalacji na serwerze gdzie  postawiony był WSUS
  • Instalacji na serwerze Small Business Server z Windows SharePoint Services 2.0

Rozwiązanie dla powyższych problemów znajdziecie pod tym adresem. Nie naprawia ono jednak scenariusza u mnie występującego.

W moim przypadku na rozwiązanie problemu nakierował mnie treść Eventu o id 104:

Nie można utworzyć bazy danych konfiguracji.
Wystąpił wyjątek typu System.SystemException. Dodatkowe informacje o wyjątku: Relacje zaufania między tą stacją roboczą a domeną podstawową nie powiodły się.
Nie można utworzyć bazy danych konfiguracji.Wystąpił wyjątek typu System.SystemException. Dodatkowe informacje o wyjątku: Relacje zaufania między tą stacją roboczą a domeną podstawową nie powiodły się.

Rozwiązaniem problemu okazało się ponowne dodanie serwera do domeny. Po po odłączeniu i ponownym dodaniu serwera do domeny, które zakończone było restartem serwera konfiguracja usługi WSS przebiegła pomyślnie. Warto jednak zapamiętać powyżej podanego linka prowadzącego do hotfixa naprawiającego instalacje SharePointa, w którym występują zbliżone problemy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *