Instalacja Windows SharePoint Services 3.0 cz.3 – Scenariusz z wbudowaną bazą danych

WSS_Logo_01Po długiej przerwie wracamy do procesu instalacji usługi Windows SharePoint Services 3.0. W artykule tym będziemy rozpatrywać scenariusz instalacji WSSa wraz z wbudowaną bazą danych. Oczywiście mówimy to nieoptymalnym rozwiązaniu, które domyślnie instaluje si zgodnie z nieoptymalnymi założeniami twórców SharePointa.Dlatego też w postaram się również przedstawić ścieżkę w jaki sposób można nawet powinno się usprawnić. Do dzieła!

Przygotowania

Na początku muszę nieco zaktualizować informacje jakie zaprezentowałem w części 1 tego cyklu. W tamtej części podałem linki do instalacji SharePointa w wersji polskiej. Po przeanalizowaniu tego tematu doszedłem jednak do wniosku, że znacznie prostsze w użytkowaniu będzie korzystanie z wersji w języku angielskim z dodatkowym językiem polskim. Takie rozwiązanie pozwoli nam na wyszukiwanie wszelkich komunikatów, błędów w eventlogu czy też dokumentacji bezpośrednio w sieci, gdzie baza wiedzy na temat wersji anglojęzycznej jest nieproporcjonalnie większa. Dlatego też zachęcam do instalacji wersji anglojęzycznej z polskim dodatkiem językowym. Linki do wymaganych plików poniżej:

Jeśli posiadasz domenę opartą o Windows Server 2008 koniecznie instaluj wersję 64-bitową pozwoli ci to na docelową migrację do SharePoint Foundation 2010 za darmo!

Po pobraniu plików w odpowiedniej wersji: 32 lub 64 bitowej możemy rozpocząć instalację.

Instalacja

Instalację rozpoczynamy od uruchomienia instalatora Windows SharePoint Services 3.0.

Niestety screeny do artykułu przygotowałem już jakiś czas temu dla wersji polskiej, stąd też w opisie będę podawał angielskie odpowiedniki nazw używanych podczas instalacji.

W pierwszym kroku instalacji konieczne jest zaakceptowanie licencji oprogramowania WSS poprzez zaznaczenie opcji I accept the terms of this agreement (Akceptuje warunki tej umowy) oraz wybranie przycisku Continue (Kontynuuj).

[singlepic id=8 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Po zaakceptowaniu licencji przejdziemy do wyboru metody instalacji. W oknie tym mamy do wyboru rodzaje instalacji: Advanced (Zaawansowane) oraz  Basic (Podstawowe). W naszym wypadku możemy wybrać opcję Basic nie mniej zachęcam do przejścia przez jeden dodatkowy krok poprzez wybranie opcji Advanced.

[singlepic id=9 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

W kolejnym kroku w zakładce Server Type (Typ serwera) decydujemy o rodzaju instalacji WSSa. Mamy dostępne dwie opcje:  Web Front End (Fronton sieci Web) oraz Stand-alone (Autonomiczna). Pierwsza opcja obejmuje instalacje na zewnętrznej bazie danych opcja Stand-alone dotyczy instalacji SharePointa w oparciu o wbudowaną bazę danych. Wybieramy opcję numer dwa.

[singlepic id=10 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

W pozostałych zakładkach: Data Location oraz Feedback mamy możliwość zmienić lokalizację plików instancji SharePointa na serwerze (nie zalecam) oraz zdefiniowanie opcji przekazywania informacji o działaniu usługi do firmy Microsoft.

[singlepic id=11 w=320 h=240 mode=web20 float=center] [singlepic id=12 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Po zakończeniu konfiguracji należy wybrać przycisk Install now (Zainstaluj teraz). Rozpocznie się instalacja usługi Windows SharePoint Services 3.0.

[singlepic id=13 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Po zakończeniu instalacji uruchomiony zostanie proces konfiguracji zainstalowanej usługi. Jedyne co należy zrobić to uruchomić kreator poprzez wybranie przycisku Next (Dalej). Rozpocznie się konfiguracja usługi.

[singlepic id=14 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

[singlepic id=15 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

[singlepic id=16 w=320 h=240 mode=web20 float=center]

Po zakończeniu konfiguracji na naszym serwerze będzie zainstalowana usługa Windows SharePoint Services 3.0 z zintegrowaną bazą danych.

Instalacja dodatku językowego

Po zakończeniu instalacji WSSa należy uruchomić instalację pakietu językowego zawierającego język polski. Po jego instalacji uruchomi się ponownie konfigurator usługi SharePoint. Instalacja nie będzie wymagać od nas żadnych czynności.

Po zakończeniu instalacji uruchamiamy instalację dodatku Service Pack 2 dla polskiej wersji Language Packa. Instalacja przebiega analogicznie do powyższej.

W kolejnej części skonfigurujemy tą instalację do naszych potrzeb.

9 thoughts on “Instalacja Windows SharePoint Services 3.0 cz.3 – Scenariusz z wbudowaną bazą danych”

 1. Witam
  Posiadam WSS z wbudowaną bazą danych, obecnie muszę przenieść WSS na inny serwer i dodatkowo podpiąć go pod SQL Server 2008 SE, który jest na jeszcze innej maszynie, czy istnieje szansa na taki opis. Oczywiście z przeniesieniem witryny WSS i danych do nowej bazy danych.

 2. Pytania:
  Czy korzystasz z jakichś dodatkowych rozwiązań?
  Jak duża jest obecnie baza?
  Uwierzytelnianie po AD?
  Jak dasz znać postaram się opisać w jaki sposób można to łatwo zmigrować 😉

 3. Na maszynie jest zainstalowane:
  • Windows SharePoint Services 3.0 z SP2
  • SharePoint Designer 2007 PL
  • SQL Server Express Management Studio 2005
  • ToolbarManager
  • PDFCreator
  • Adobe Reader 9.2 PL
  Baza ma wielkość ok. 2 GB
  Uwierzytelnianie po AD.
  Z góry dzięki za odpowiedź.

 4. czekam cierpliwie na opis instalacji wss4 (SP2k10). W windows 7 x64 tez idzie to zrobic po modyfikacjach, najgorsze, ze pluje w dzienniku bledami poki zie nie doda do applicationHost.config do webengine.dll wpisu bitness64 z .net 2.0. Zanim jednak do tego doszedlem zmarnowalem prawie caly dzien 🙁

 5. Jak tylko będę miał co nieco czsu wolnego to pewnie poza wideo coś więcej skrobnę na blogu 😉

  Pozdrawiam

 6. Chciałbym przypomnieć o artykule dotyczącym przeniesienia danych z wbudowanej bazy danych WSS 3.0 do SQL Servera 2008 SE, będzie szansa na krótki tutorial?

 7. @Wojtku niestety obecnie jestem lekko wycięty czasowo, stąd też mały przestój na blogu, ale postaram ci się to, pokrótce opisać. Napisz tylko czy:
  – masz dostępne środowisko testowe?
  – masz wdrożone jakieś dodatkowe rozwiązania?
  – czy migracja dotyczy tylko baz SQL czy też serwera SharePoint też?

  Poniżej masz opisany schemat migracji baz danych contentu i configuracji:
  http://blogs.msdn.com/b/sgoodyear/archive/2007/12/09/renaming-the-sharepoint-central-administration-content-database-sharepoint-admincontent.aspx

  http://sharepointsherpa.com/2008/04/18/sharepoint-2007-move-content-and-configuration-databases/

  Oczywiście musiałbyś się połączyć do SQLa wbudowanego. Znajdziesz na blogu jak. Powiem szczerze powyższe rozwiązania wcześniej przetestowałbym na środowisku testowym.
  Jeśli planujesz migrację SharePointa to napisz, bo będzie można to wtedy zrobić też nieco inaczej.

 8. If you are going for most excellent contents like me, simply pay a quick visit this web page daily for the reason that it presents quality contents, thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *