Instalacja Windows SharePoint Services 3.0 cz.1 – Przygotowanie serwera

logo-wssJak popularnym narzędziem jest SharePoint nie trzeba, chyba nikomu tłumaczyć. Rozwiązanie to staje się powoli podstawowym system wybieranym do tworzenia portali intranetowych w firmach. Jego darmowa wersja Windows SharePoint Services 3.0 wydaje się być bardzo pożądanym rozwiązaniem dla każdej firmy, która dotychczas nie posiada zbliżonego rozwiązania. Niestety instalacja/wdrożenie tego rozwiązania nie jest dla wszystkich prosta i oczywista. Postaram się w cyklu kilku częściowego artykułu opisać krok po kroku instalację usługi Windows SharePoint Services 3.0 zwracając uwagę na najczęściej popełniane błędy jak i sugerując optymalne rozwiązania.

Pierwsza część tego dłuższego cyklu będzie obejmować przygotowanie “czystego” serwera Windows Server 2003 na instalację SharePointa.

Zakładam, że zaczynamy pracę na serwerze posiadającym zainstalowaną usługę Active Directory lub też będącym dołączonym do już istniejącej domeny.

Przygotowanie serwera rozpoczynamy od zainstalowania usługi  IISInternetowej Usługi Informacyjne. W tym celu w Kreatorze Konfiguracji Serwera wybieramy do zainstalowania usługę IIS. Musi to być wersja nie mniejsza niż 6.0.

Po uruchomieniu usługi IIS konieczne jest zainstalowanie pakietu .Net Framework. Wymagane jest tutaj zainstalowanie wersja 2.0 oraz pakietu Workflow Foundation, który z kolei zawarty jest w wersji 3.0 Frameworka. Dodatkowo warto zainstalować również wersję 3.5 oraz dodatek Service Pack 1 dla tej dystrybucji. W tym celu należy pobrać oraz zainstalować następujące rozwiązania:

Zalecam również zainstalować paczkę poprawek do ostatniej, wyżej wymienionej dystrybucji Freamworka. Zbiór poprawek dostępny jest w artykule KB959209.

Aktualizacja

Zgodnie z sugestią Marcina z komentarzy warto  w wypadku instalacji Frameworka 3.5 ograniczyć się tylko do tego wydania, gdyż zawiera wcześniejsze wersje. Zaoszczędzi to sporo czasu. Dzięki za słuszną sugestię.

Po zakończeniu instalacji wszystkich dodatków nasz serwer jest niemal gotowy na zainstalowanie usługi Windows SharePoint Services 3.0 pozostaje nam jedynie zrestartować serwer.

Po ponownym uruchomieniu serwera można przystąpić do instalacji Windows SharePoint Services 3.0. Wybierając wersję warto skorzystać z najnowszej dystrybucji zawierającej dodatek Service Pack 2. Pliki można pobrać z następujących lokalizacji:

W części nr 2 przejdziemy przez proces instalacji usługi Windows SharePoint Sever 3.0

3 thoughts on “Instalacja Windows SharePoint Services 3.0 cz.1 – Przygotowanie serwera”

  1. Czemu trzeba instalować, aż 3 frameworki .Net? Czy nie jest tak, że Framework jest kompatybilny wstecz i wystarczy mieć zainstalowany tylko względnie najnowszy?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *